Canadian screen awards handed out


Tatiana Maslany won best actress for Orphan Black. Photo credit: George Pimentel Photographer – WIREIMAGE/Getty (CNW Group/Academy of Canadian Cinema & Television)

The Academy of Canadian Cinema & Television honoured the best in Canadian film and television at the 2018 Canadian Screen Awards live from Toronto’s Sony Centre for the Performing Arts Sunday night.

The awards gala was broadcast live on CBC, with actor-comedians (and proud Canadians) Jonny Harris and Emma Hunter keeping the crowd and Canadians across the country entertained as forty-three (43) awards were presented to Canada’s best screen talent.

“We continue to be inspired by the caliber of our Canadian directors, actors, screenwriters, producers, composers and designers who dedicate their lives to their craft and the betterment of Canada’s screen and entertainment industries. It’s wonderful to have a stage like the Canadian Screen Awards to showcase Canada’s talent to the world, and reignite Canadians’ passion in homegrown television and film,” said Beth Janson, CEO, Academy of Canadian Cinema & Television. “As well, Jonny and Emma did an amazing job hosting the event, as we knew they would. Everyone was laughing and having a great time, we couldn’t have asked for better hosts.”

2018 CANADIAN SCREEN AWARDS FILM WINNERS

Best Motion Picture
Maudie – Bob CooperMary Young LeckieMary SextonSusan Mullen

Achievement in Art Direction / Production Design
François Séguin – Hochelaga, Land of Souls | Hochelaga, Terre des Âmes

Achievement in Cinematography
Nicolas Bolduc – Hochelaga, Land of Souls | Hochelaga, Terre des Âmes

Achievement in Costume Design
Trysha Bakker – Maudie

Achievement in Direction
Aisling Walsh – Maudie

Achievement in Editing
Sponsor | Sim
Stephen O’Connell – Maudie

Achievement in Make-Up
Sponsor | M•A•C Cosmetics
Érik Gosselin, Marie-France Guy – The Ravenous | Les Affamés

Achievement in Music – Original Score
Mychael DannaJeff Danna – The Breadwinner

Achievement in Music – Original Song
Qais EssarJoshua Hill – The Breadwinner – “The Crown Sleeps”

Achievement in Overall Sound
Sponsor | Deluxe Toronto
Claude La Haye, Bernard Gariépy Strobl, Daniel BissonLouis-Antoine Lassonde – Hochelaga, Land of Souls | Hochelaga, Terre des Âmes

Achievement in Sound Editing
Nelson FerreiraJohn Elliot, J.R. Fountain, Dashen NaidooTyler Whitham, – The Breadwinner

Achievement in Visual Effects
Sponsor | SPIN VFX
Alain Lachance, Yann Jouannic, Hugo Léveillé, Nadège Bozzetti, Antonin Messier-TurcotteThibault DeloofFrancis Bernard – Hochelaga, Land of Souls | Hochelaga, Terre des Âmes

Adapted Screenplay
Anita Doron – The Breadwinner

Original Screenplay
Sherry White – Maudie

Performance by an Actor in a Leading Role
Nabil Rajo – Boost

Performance by an Actor in a Supporting Role
Ethan Hawke – Maudie

Performance by an Actress in a Leading Role
Sally Hawkins – Maudie

Performance by an Actress in a Supporting Role
Bahar Nouhian – Ava

Ted Rogers Best Feature Length Documentary
Sponsor | Rogers Group of Funds
Rumble: The Indians Who Rocked the World – Stevie SalasTim JohnsonChristina FonCatherine BainbridgeAlfonso MaioranaLinda LudwickLisa M. RothErnest WebbDiana Holtzberg, Jan Rofekamp

Best Cinematography in a Feature Length Documentary
Alfonso Maiorana – Rumble: The Indians Who Rocked the World

Best Editing in a Feature Length Documentary
Benjamin DuffieldJeremiah Hayes – Rumble: The Indians Who Rocked the World

Best Short Documentary
Sponsor | Hot Docs
Take a Walk on The Wildside  – Lisa RideoutLauren GrantSasha Fisher

2018 CANADIAN SCREEN AWARDS TELEVISION WINNERS

Best Drama Series
Sponsor | National Bank of Canada
Anne
CBC (CBC/Netflix)
(Northwood Entertainment)
Moira Walley-BeckettMiranda de Pencier

Best Comedy Series
Sponsor | Bell Fund
Kim’s Convenience
CBC (CBC)
(Thunderbird Entertainment)
Ivan Fecan, Ins Choi, Kevin White, Alexandra Raffé, Anita KapilaSandra Cunningham

Best Reality/Competition Program or Series
The Amazing Race Canada
CTV (Bell Media)
(Insight Production Company Ltd.)
John BruntonBarbara BowlbyMark LysakowskiMike BickertonSarah JamesKyle MartinRobyn BigueAnn CamilleriGuy ClarksonSteff MillmanCatherine Petersen

Best Lead Actor, Drama Series
Vikings
History (Corus Entertainment)
(Take 5 Productions)
Alexander Ludwig

Best Lead Actress, Drama Series
Orphan Black
Space (Bell Media)
(Boat Rocker Media)
Tatiana Maslany

Best Lead Actor, Comedy
Kim’s Convenience
CBC (CBC)
(Thunderbird Entertainment)
Paul Sun-Hyung Lee

Best Lead Actress, Comedy
Schitt’s Creek
CBC (CBC)
(Not A Real Company Productions, Inc.)
Catherine O’Hara

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program
Sponsor | Rogers Group of Funds
The Secret Path
CBC (CBC)
(Secret Path Film Inc.)
Stuart CoxeMike DownieJocelyn Hamilton, Gord Downie, Justin StephensonJeff LemireSarah PolleyPatrick Downie

Best Performance, Sketch Comedy (Individual or Ensemble)
Baroness von Sketch Show
CBC (CBC)
(Frantic Films)
Carolyn TaylorMeredith MacNeillAurora BrowneJennifer Whalen

Best Limited Series or Program
Alias Grace
CBC (CBC)
(Halfire Entertainment)
Noreen HalpernSarah PolleyMary Harron, D.J. Carson

Best Lead Actor, Drama Program or Limited Series
Cardinal
CTV (Bell Media)
(JCardinal Productions Inc.)
Billy Campbell

Best Lead Actress, Drama Program or Limited Series
Alias Grace
CBC (CBC)
(Halfire Entertainment)
Sarah Gadon

SPECIAL AWARD CATEGORIES

Golden Screen Award for TV Drama
Murdoch Mysteries
CBC (CBC)
Shaftesbury
Christina JenningsScott GarvieYannick BissonPeter MitchellDavid Clarke

Golden Screen Award for TV Reality Show
The Amazing Race Canada
CTV (Bell Media)
(Insight Production Company Ltd.)
John BruntonBarbara BowlbyMark LysakowskiMike BickertonSarah JamesKyle MartinRobyn BigueAnn CamilleriGuy ClarksonSteve MillmanCatherine Petersen

Cineplex Golden Screen Award for Feature Film
De père en flic 2 – Denise Robert, Émile Gaudreault
(Les Films Séville)

Best First Feature Award, supported by Telefilm Canada
Sadaf Foroughi – Ava

Academy Board of Directors’ Tribute, supported by Indigo
Margaret Atwood

Academy Icon Award
Rick Mercer Report

Earle Grey Award
Clark Johnson

Lifetime Achievement Award
Peter Mansbridge

COGECO FUND AUDIENCE CHOICE AWARD
Elise Bauman – Carmilla